Все про велоланцюги | Види, ширина, сумісність

Сучасний велосипедний ланцюг – це технологічний виріб, який вже точно не можна назвати простим. Сучасне розмаїття трансмісій за кількістю швидкостей призвело до появи різних параметрів і стандартів ланцюгів. Ця стаття точно стане вам у нагоді, якщо ви самостійно обслуговуєте байк та плануєте замінити старий ланцюг на новий.

Будова велосипедного ланцюга

Аби мати детальне розуміння, як потрібно доглядати за ланцюгом та чому його час від часу потрібно замінювати, варто знати з чого він складається.

Будова велосипедного ланцюга


Ланцюг складається з внутрішніх та зовнішніх ланок, які зʼєднані між собою штифтами. На штифті встановлені рухомі ролики, для яких на внутрішніх ланках є спеціальні посадкові місця.

Як бачите, ланцюг – це не просто набір ланок, які зʼєднані між собою пінами. Ключова деталь у його будові – це саме ролики, які під час контакту із зубчиками зірок рухаються. Рух роликів забезпечує плавний та безшумний хід ланцюга. Під час експлуатації ролики та втулки стираються, а самі ланки деформуються. 

Через ці процеси ланцюг розтягується, ролики та піни сточуються. А ланки своєю чергою починають деформувати під себе зірки. Радимо не доводити до моменту, коли ланцюг надто розтягується, щоб зберегти ресурс касети та передніх зірок.


Як зʼєднуються ланцюги під час встановлення на велосипед?

Всі великі виробники, такі як SRAM, Shimano, Campagnolo та інші дають на вибір два способи зʼєднання ланцюга: монтажний пін або замок для ланцюга. Кожен з цих способів має переваги та недоліки.

Замок для ланцюга – максимально надійний спосіб кріплення, однак потребує видалення однієї ланки так, щоб на обох кінцях ланцюга були внутрішні ланки. Іншими словами, замок замінює собою всю зовнішню ланку. Це не дуже зручно, коли потрібно полагодити розірваний ланцюг.

Як зʼєднуються ланцюги під час встановлення на велосипед?


Монтажний пін
не потребує видалення додаткових ланок. Тобто для його встановлення ланцюг повинен мати з одного кінця внутрішню ланку, а з іншого – зовнішню. Він дозволяє зручно зʼєднати ланцюг без необхідності його вкорочування. Однак, такий спосіб може бути не дуже ефективним, якщо пін буде встановлений некоректно.


Ширина ланцюгів та кількість передач

Одним з найважливіших критеріїв підбору ланцюга – це його ширина. У велосипедному світі існує теорема – чим більша кількість швидкостей, тим менша ширина ланцюга. На зображенні нижче ви можете ознайомитися з точними значеннями ширини ланцюгів залежно від швидкості. Однак в більшості випадків варто знати тільки кількість швидкостей, яка дорівнює кількості зірок на касеті.

Ширина ланцюгів та кількість передач


Між зірками та касетами існують чіткі вимоги щодо сумісності. Наприклад, ви не зможете використовувати ланцюг на 9 швидкостей із касетою на 10 та навпаки. 

Завжди памʼятайте золоте правило підбору: кількість швидкостей ланцюга дорівнює кількості зірок на касеті.


Сумісність ланцюгів між виробниками

Всі сучасні ланцюги від 6 до 11 швидкостей є повністю взаємозамінними між собою. До прикладу, ви можете купити ланцюг КМС на 10 швидкостей, та без проблем його використовувати на касетах SRAM чи SHIMANO. Також існує взаємозамінність між ланцюгами цих двох великих виробників.

Сумісність ланцюгів між виробниками


Проте нові трансмісії SRAM для МТБ та шосе на 12 швидкостей та оновлені групсети SHIMANO не є взаємозамінними між собою. Пов'язано це з тим, що зубці зірок мають різну форму та висоту. Через це ланцюги можуть працювати або зі стороннім шумом (що суттєво знижує його ресурс), або взагалі не працювати. Саме тому ми рекомендуємо не “схрещувати” виробників, а вибирати бренд ланцюга відповідно до бренду касети.

Нюанси сумісності всередині лінійок виробника

Також хочемо звернути увагу, що далеко не всі шосейні та MTB ланцюги є сумісними між собою. Наприклад, класичні ланцюги із симетричними ланками та ланцюги FLATTOP від виробника SRAM. 

FLATTOP ланцюги використовуються у гравійних та шосейних системах. Така форма ланцюга дає можливість зробити ланцюг ще тоншим, щоб не довелося збільшувати відстані між зірками касети.

Нюанси сумісності всередині лінійок виробника


Ці два стандарти ланцюгів не є сумісними та потребують касет, які розраховані саме під них. Також наголосимо, що FLATTOP ланцюг можна встановити тільки в одному положенні – коли пласка частина ланки розташована зверху.

*Також майте на увазі, що не всі класичні ланцюги можна встановлювати як завгодно. Якщо зовнішні ланки відрізняються за формою, то існують обмеження, про які виробник пише в інструкції.

Нещодавно SHIMANO запровадили новий стандарт для зірок та ланцюгів LINKGLIDE. Він використовується у групсетах SHIMANO ESSA та SHIMANO CUES.

LINKGLIDE та HYPERGLIDE


Ланцюги LINKGLIDE є більш витривалими до розтягування, вони товщі та важчі, тому що розраховані під зірки більшої товщини. Саме тому мають тривалий термін служби на велосипедах початкового рівня та електровелосипедах.

Старий стандарт HYPERGLIDE та новий LINKGLIDE є сумісними між собою. Проте використання ланцюгів нового стандарту й касет старого та навпаки призведе до зниження швидкості та якості перемикання.

Довжина ланцюга


Довжина ланцюга залежить від розміру максимальних зірок вашої трансмісії та геометрії рами вашого велосипеда. Більшість виробників пропонують фіксовану довжину ланцюга із заводу. Під час встановлення ланцюг обовʼязково вкорочують під необхідну вам довжину.

Довжина ланцюга


Зазвичай з коробки ланцюги мають таку довжину:

  • від 6 до 11 швидкостей – 116-118 ланок;
  • 12 швидкостей – 126 ланок.


Основна вимога щодо довжини – ланцюг не має висіти на мінімальній зірці. Водночас лапка перемикача не має бути надто вигнутою вбік передньої зірки, коли ланцюг знаходиться на найбільшій зірці. Це може свідчити про надто короткий ланцюг.

Довжина ланцюга


Для того, щоб правильно налаштувати довжину ланцюга, вам потрібно розмістити його на найбільших зірках системи без перемикача. Для хардтейлів зазвичай потрібен коротший ланцюг, аніж для двопідвісів. 

Для детальної інформації щодо підбору довжини радимо ознайомитися з рекомендаціями виробників:


Покриття ланцюгів і технології зменшення ваги

Задля зменшення ваги та покращення властивостей ланцюгів, виробники постійно тестують різні матеріали та обробки ланцюгів.

Покриття ланцюгів і технології зменшення ваги


Всі сучасні ланцюги виробляються з нержавіючої сталі, але можуть мати різні обробки:

  • Хромована сталь – стійка до утворення іржі;
  • Анодування – дає легкий захист від іржі та стильний зовнішній вигляд. Яскравий приклад такого ланцюга – Sram XX1 Rainbow;
  • Нітрід-титанове покриття, яке придає золотистий колір, наприклад KMC X11 ТiN Gold 11 SP.


У ланцюгах для професійних трансмісій висвердлюють додаткові отвори, а піни можуть бути порожнистими. Це дає доволі суттєву різницю у вазі. Наприклад різниця у вазі між ланцюгами KMC X11 та KMC X11SL становить приблизно 30 грамів.

Покриття ланцюгів


Найчастіші запитання щодо експлуатації велоланцюгів

  
Як перевірити знос ланцюга?
  
Для перевірки використовуйте вимірювач зносу ланцюга. Якщо показник зносу перевищує 0.5–0.75% для шосе або 0.75 для MTB, ланцюг слід замінити.
  
Коли слід замінити ланцюг?
  
Ланцюг слід замінити, коли знос досягає вказаних меж, щоб уникнути швидкого зношування касети та передніх зірок.
  
Чи є у ланцюгів правильний та неправильний бік встановлення?
  
Так, у деяких сучасних ланцюгів (Shimano, SRAM) є маркований правильний бік. Також існують ланцюги Flattop, які встановлюються тільки в одному правильному положенні. Завжди звертайте увагу на інструкції виробника.
  
Як зняти ланцюг?
  
Використовуйте спеціальний інструмент для замикання ланцюга або відкрийте з'єднувальну ланку. Для фіксованих пінів використовуйте вижимку для ланцюга.
  
Як доглядати за ланцюгом?
  
Регулярно чистіть ланцюг від бруду та змащуйте спеціальним мастилом для велосипедних ланцюгів, щоб забезпечити плавну роботу та довговічність.

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід
Задавайте питання в Instagram Задавайте питання в Telegram